برای آنکه بتوانید خرید ماسک انجام دهید، بهتر است آشنایی اولیه درباره این محصولات را داشته باشید. خرید ماسک مانند تهیه بسیاری از محصولات نیست. کافی‌ است محصولی که خریداری کرده‌اید، کیفیت مناسب نداشته باشد تا سلامت شما و تمامی افرادی که با شما در ارتباط نزدیک هستند به خطر بیفتد. پس لازم است دانش اولیه برای چنین خریدی داشته باشید تا بتوانید از خود و خانوادتان محافظت کنید.

انواع پارچه ماسک سه لایه

برای تولید ماسک سه لایه پارچه‌های بسیاری استفاده می‌شود. این پارچه با توجه نوع الیاف و شیوه تولید دارای خاصیت‌های گوناگونی هستند.

بافت پارچه

پارچه‌های ماسک از نوع نبافت یا همان بدون بافت هستند. این پارچه مانند دیگر پارچه‌های موجود در بازار دارای تار و پود نیستند. نداشتن تار و پود یکی از روش‌های جلوگیری از عبور هوا و در ادامه آن ویروس‌ها است.

پارچه ملت بلون

پارچه ملت بلون یکی از بهترین محصولات موجود است که برای لایه میانی ماسک سه لایه استفاده می‌شود. این پارچه در گرماژ ۱۷، ۲۰، ۲۵ تا ۱۰۰ در بازار یافت می‌شود. اعداد گفته شده به این معنی است که این پارچه‌ها در هر متر مربع دارای این مقدار گرم، وزن هستند. برای مثال ملت ۲۵ یعنی یک متر مربع از این پارچه ملت، ۲۵ گرم وزن دارد. بی‌تردید هرچه مقدار این عدد بالاتر برود، ضخامت پارچه و میزان ایمنی آن افزایش پیدا می‌کند. استفاده از این پارچه به همراه تمامی پارچه‌های دیگر برای تولید ماسک ممکن است.

روش‌های تست پارچه ملت بلون

تست کشش: این پارچه در برابر کشش مانند کاغذ عمل می‌کند. یعنی حالت کشسانی ندارد و می‌توانید آن را مانند کاغذ یا دستمال کاغذی پاره کنید.

تست آتش: پارچه ملت بلون در برابر آتش عکس‌العملی متفاوت به نمایش می‌گذارد. این پارچه با قرار گرفتن در برابر حرارت زیاد ذوب شده و مانند پلاستیک عمل می‌کند.

این دو روش را می‌توانید برای تست لایه میانی ماسک‌هایی که با ملت بلون خریداری کرده‌اید به کار بگیرید.

پارچه اس ام اس (SSMMS) 

این پارچه یکی دیگر از پاچه‌های مناسب برای تولید ماسک است. از پارچه ssmms که با نام sms هم شناخته می‌شود، برای لایه خارجی و داخلی استفاده می‌کنند. استفاده این پارچه با پارچه‌های اسپان، بایکو و ملت بلون در تولید ماسک بسیار دیده می‌شود.

تست کشش: پارچه ssmms در برابر کشش مقاومت کرده و دیرتر پاره می‌شود.

تست آتش: این پارچه در برابر شعله مقاومت نکرده و آتش می‌گیرد.

پارچه اسپان باند

اگر بخواهیم پرمصرف‌ترین پارچه ماسک را نام ببریم، بی‌شک باید نام اسپان باند را به زبان آورد. این پارچه برای لایه خارجی بیشتر ماسک‌ها کاربرد دارد. در یک کلام می‌توان گفت، کمتر ماسکی وجود دارد که پارچه اسپان باند در آن استفاده نشده باشد.

عکس‌العمل‌های اسپان باند در برابر کشش و آتش مانند پارچه SSMMS است.

پارچه بایکو

این پارچه دارای کیفیت مناسبی است و در مواردی که اسپان باند برای تولید ماسک نباشد، از این ماسک استفاده می‌شود. خواص و عکس‌العمل‌های این پارچه مانند اسپان بوده و از نظر کیفیت درجه بالاتری را به خود اختصاص می‌دهد‌.

البته باید بگوییم که تمامی پارچه‌های گفته شده مانند ملت بلون دارای گرماژ‌های گوناگونی هستند که می‌تواند در قیمت ماسک تاثیر بگذارد.