اگر بخواهیم این مسئله را بررسی کنیم، باید عوامل بسیاری را در نظر بگیریم. اما به طور کلی این دلایل به دو عامل اصلی و فرعی تقسیم می‌شوند که در ادامه بررسی خواهیم کرد.

دلایل فرعی

از جمله دلایل غیر واقعی که در اختلاف قیمت ماسک تاثیر بسیاری دارد، وجود واسطه‌ها میان تولید کننده و مصرف کننده است. چنین موضوعی را در روزهای آغاز کرونا در کشور تجربه کرده‌ایم. از دیگر عوامل مهم هزینه‌های حمل‌ونقل، انبارداری، دریافت سودهای بسیار بالا و... است.

دلایل اصلی

در زمان خرید ماسک، اختلاف قیمت‌های بسیاری دیده می‌شود که به دلیل مواد اولیه مصرف شده و روش‌های تولید اتفاق میفتد.

تاثیر پارچه بر قیمت ماسک

استفاده از پارچه‌های مختلف در تولید ماسک می‌تواند قیمت تولید آن را تا چند برابر افزایش دهد. برای مثال قیمت ماسکی که از پارچه‌های ملت بلون و SSMMS تولید شده باشد، بدون شک از ماسک سه لایه‌ای که از پارچه اسپان تولید شده باشد، بسیار بیشتر است.

اگر بخواهیم ترتیب مناسبی برای تاثیر پارچه‌ها بر قیمت ماسک سه لایه بگوییم، به این شکل خواهد بود. پارچه ملت بلون، پارچه ssmms، پارچه بایکو و در پایان پارچه اسپان باند.

تاثیر وزن بر قیمت ماسک

فرض کنید که چند ماسک با پارچه‌هایی هم نام را به قیمت‌های متفاوت به شما عرضه می‌کنند. این اختلاف قیمت می‌تواند به دلیل گرماژ پارچه‌های مصرفی باشد.

برای مثال در ماسکی پارچه ملت بلون ۱۷ به عنوان لایه میانی استفاده شده است، اما در ماسک دیگر این پارچه با گرماژ 25 استفاده شده، در نتیجه ماسک دوم باید قیمت بیشتری داشته باشد.

تولید دستی یا اولتراسونیک

این دو روش تاثیر بسیار زیادی در قیمت نهایی محصول خواهند داشت. ماسک سه لایه‌ای که به روش نیمه اتوماتیک یا دستی تولید شده باشد، از کیفیت پایین‌تری در تولید برخوردار است. اما در مقابل آن تولید ماسک به روش تمام پرس و اولتراسونیک هزینه‌های بیشتری را به تولید کننده تحمیل می‌کند. به همین دلیل در مواردی که حتی پارچه ماسک یکسان بوده و گرماژ آن هم یکی باشد، این عامل برای آن اختلاف قیمت ایجاد می‌کند.

نقش فیکسربینی در قیمت ماسک

داشتن یا نداشتن فیکسر بینی جدا از استانداردسازی آن برای استفاده، در قیمت آن تاثیر می‌گذارد. البته باید توجه داشته باشید که استفاده کردن از فیکسر با کیفیت هم می‌تواند نقشی در قیمت (حتی اندک) داشته باشد.

کش مناسب ماسک

در تولید ماسک سه لایه، استفاده از کش می‌تواند بر قیمت موثر باشد. این تاثیر از نوع کش، مقدار استفاده شده می‌آید.

در پایان باید توجه داشت که در زمان خرید ماسک تمامی عوامل گفته شده بر قیمت موثر هستند و اینکه شما ماسکی را با نام سه لایه تهیه می‌کنید، دلیلی بر داشتن قیمت ثابت برای آن نخواهد بود.