ماه‌هاست که استفاده از ماسک سه لایه یا ماسک جراحی در برنامه مردم جهان قرار گرفته است. استفاده از چنین چیزی در گذشته هم وجود داشته است، اما برای آن هیچ اجباری در نظر گرفته نمی‌شد. پس از هجوم بیماری ویروسی کرونا، استفاده از ماسک سه لایه در تمامی جهان آغاز شد. استفاده‌ای که تاکنون ادامه دارد و هنوز پایانی برای آن مشخص نشده است.

تاریخچه ماسک جراحی

ماسک جراحی یا روبند جراحی که در زبان انگلیسی (Surgical mask) نامیده می‌شود، برای محافظت از ورود ذرات معلق در فضا طراحی شده و توسط متخصصان سلامت در زمان انجام عمل جراحی استفاده می‌شود.

باید بدانیم که آن‌ها برای محافظت در برابر تنفس باکتری‌های موجود در هوا یا ذرات ویروس طراحی نشده‌اند و در مقایسه با ماسک‌هایی مانند ماسک N95 یا FFP که به دلیل داشتن مواد، شکل و مهروموم محکم محافظ‌های بهتری هستند، دارای قابلیت محافظت کمتری هستند.

در سال‌های اخیر این ماسک‌ها استفاده بسیاری پیدا کرده بودند. به‌خصوص در آسیای جنوب شرقی استفاده از ماسک‌ جراحی که با نام‌های ماسک پرستاری و ماسک تنفسی هم شهرت دارند، بسیار رواج پیدا کرده بود.

توصیه به استفاده از ماسک سه لایه

در ماه‌های پایانی سال ۱۳۹۸، پس از کشف ویروس کرونا در ووهان چین و قرنطینه سراسری این شهر، استفاده از ماسک توصیه شد.

البته در خاطرمان هست که توصیه به استفاده یا عدم استفاده از ماسک‌ سه لایه بارها در زمان‌های مختلف تست شد تا در پایان پس از گذشت چند ماه از شیوع ویروس کرونا، سازمان بهداشت جهانی دستور به استفاده از ماسک سه لایه و ماسک N95 را داد.

داستان خرید ماسک سه لایه در ایران

در آغاز اعلام وجود ویروس کرونا در ایران که از بهمن‌ماه سال ۱۳۹۸ اتفاق افتاد، هجوم مردم برای خرید ماسک با مشکلات بسیاری روبه‌رو شد. نبود ماسک سه لایه مورد تایید وزارت بهداشت در تمامی کشور و به تعداد مورد نیاز اولین مشکل برای خرید ماسک بود.

از طرفی به دلیل کمبود این محصول، شاهد افزایش قیمت برای آن بودیم که با اعداد و ارقامی عجیب روبه‌رو شدیم. در ادامه این روند برای سهولت کار مردم در خرید ماسک و کاهش قیمت ماسک سه لایه، تولیدی‌های بسیاری شروع به تولید کرده و پاسخ کافی به تقاضای بازار و درخواست مردم دادند.

اما با گذشت چندماه، دیگر خرید ماسک دغدغه نخست افراد نبود، بلکه تهیه محصول با کیفیت که بتواند از آن‌ها در برابر ویروس کرونا محافظت کند، مسئله اول افراد شد.

توجه داشته باشید برای خرید ماسک مناسب باید آشنایی اولیه درباره انواع پارچه ماسک داشته باشید و در صورتی که چنین دانشی را ندارید باید آن را از مراکز معتبر خریداری کنید.