ماسک سه لایه جراحی چیست؟

چه چیزی ماسک جراحی را متفاوت می کند؟ چگونه تشخیص دهیم ماسک جراحی واقعی است یا جعلی؟ تمام آنچه قبل از خرید ماسک برای محافظت در برابر ویروس باید بدانید.

ماسک جراحی چیست؟

یک ماسک جراحی (که ماسک پزشکی نیز نامیده می‌شود)، به‌گونه‌ای طراحی شده است که در حین جراحی و پرستاری توسط متخصصین مراقبت‌های بهداشتی استفاده می‌شود تا با گرفتن قطرات مایعی که توسط کاربر دفع می‌شود، از آلودگی قسمت جراحی یا بیمار جلوگیری کند.

چرا عموم مردم از ماسک‌های جراحی استفاده می‌کنند؟

ماسک‌های جراحی در بین مردم عادی در کشورهای شرق آسیا نیز به طور گسترده‌ای استفاده می شود تا احتمال شیوع بیماری‌های منتقله از هوا کاهش پیدا کند و از تنفس ذرات گرد و غبار موجود در هوا ناشی از آلودگی هوا جلوگیری شود.

اکنون در طی شیوع جهانی ویروس کرونا، هیچ‌گاه نمی‌دانید افرادی که با آن‌ها روبه‌رو شده‌اید آلوده هستند یا خیر، زیرا ممکن است فرد آلوده تا 14 روز پس از قرار گرفتن در معرض این ویروس خطرناک علائمی از خود نشان ندهد. بنابراین، ماسک‌های جراحی برای همه انسان‌ها یکی از موارد ضروری است تا بتوانند خود را در برابر آلوده شدن توسط افراد ناقل محافظت کنند.

به طور خلاصه پوشیدن ماسک جراحی برای محافظت از خود در برابر آنفلوانزا و بیماری ویروس کشنده کرونا امری حیاتی است. به خاطر داشته باشید، برای جلوگیری از آلوده شدن دیگران یا آلوده شدن در محیط‌های عمومی مانند سوپرمارکت، اتوبوس، تاکسی و مترو از ماسک صورت استفاده کنید.

چگونه ماسک جراحی انتخاب کنیم؟

انواع مختلفی از ماسک‌های ضد گرد و غبار و ماسک‌های بهداشتی معمولی در بازار وجود دارد که آن‌ها برای پیشگیری از ویروس کرونا موثر نیستند. حتما قبل از سفارش اطمینان پیدا کنید که ماسک‌های جراحی 3 لایه را به جای ماسک‌های مد، ماسک‌های گرد و غبار یک‌بار مصرف معمولی یا ماسک‌های بهداشتی 2 لایه خریداری کرده‌اید.

یک ماسک جراحی مناسب معمولا از سه لایه ساخته می شود که شامل یک لایه غیربافته آبگریز خارجی، یک لایه ملت بلون و یک لایه غیربافته جاذب نرم داخلی است. این سه لایه عملکردهای خاص خود را دارند. لایه خارجی برای دفع آب، خون و مایعات بدن در نظر گرفته شده است. لایه ملت بلون برجسته‌ترین ماسک جراحی است که به عنوان فیلتر برای جلوگیری از ورود یا خارج شدن میکروب‌ها از ماسک طراحی شده است و لایه داخلی برای جذب آب، عرق و آب دهان است.

ماسک جراحی 3 لایه‌ای به اندازه ماسک N95 در پیشگیری از بیماری ویروسی کرونا یا عفونت های ویروسی مانند آنفلوانزا موثر است.

تفاوت بین ماسک‌های جراحی، ماسک‌های مد و ماسک‌های بهداشتی معمولی؟

همان‌طور که در بالا ذکر شد، یک ماسک جراحی اساسی یک ماسک یکبار مصرف 3 لایه‌ای با لایه ملت بلون است. این ماده عمدتا برای متخصصان مراقبت های بهداشتی در حین جراحی و پرستاری در نظر گرفته شده است و ثابت شده است که به اندازه ماسک تنفسی N95 در جلوگیری از عفونت های ویروسی مانند آنفلوانزا موثر است. ماسک جراحی N95یک ماسک صورت قابل استفاده مجدد است که ترکیبی از دستگاه تنفس N95 و ماسک جراحی معمولی است.

بیشتر ماسک های مد ساخته شده از پنبه یا اسفنج قابل شستشو قابل استفاده مجدد هستند، آنها عمدتا برای آلودگی هوا یا آلرژی گرده طراحی شده اند، اما در برابر ویروس ها و باکتری ها بی فایده هستند.

یک ماسک بهداشتی 2 لایه ای معمولی که از پارچه یا مواد غیر بافته شده ساخته می شود نیز یکبار مصرف است اما فاقد لایه فیلتر مذاب است ، بنابراین این ماسک های صورت نیز در برابر مه ، ویروس ها و باکتری ها بی فایده هستند.

بدیهی است که بیشترین تفاوت ماسک‌های جراحی با ماسک‌های معمولی صورت، لایه ملت بلون ماسک‌های جراحی است.

چگونه بفهمیم ماسک جراحی واقعی است یا جعلی؟

طرح 3 لایه ویژگی بارز ماسک‌های جراحی نیست. برخی ماسک‌های صورت غیربافته 3 تکه یک‌بار مصرف وجود دارد که ظاهری مشابه ماسک‌های جراحی دارند. در حالی که هیچ لایه ملت بلونی ندارند. چگونه تشخیص دهیم ماسک جراحی شما واقعی است یا جعلی؟

ابتدا ماسک صورت را پاره کنید تا بررسی کنید که دارای لایه‌های 3 لایه است.

در مرحله دوم، لایه‌های ماسک خود را بررسی کنید تا ببینید آیا یک لایه ملت بلون وجود داشته باشد.

تفاوت بین امتیاز ماسک N95 ،KN95 ،FFP2 و KF94 چیست؟

ماسک N95 دارای نام کامل ماسک تنفسی N95 مورد تأیید NIOSH است. به این معنی که این دستگاه تنفس با فیلتراسیون 95٪ تست شده و توسط موسسه ملی ایمنی و بهداشت کار آمریکا تایید شده است. ماسک KN95 ، FFP2 و KF94 به اندازه ماسک N95 دارای گواهی NIOSH با همان کارایی فیلتراسیون موثر است؛ اما با معیارهای ملت‌های مختلف آزمایش می‌شوند. دستگاه تنفس KN95 یک ماسک فیلتر کننده ذرات است که با استفاده از معیارهای چین آزمایش شده است. FFP2 نمره سطح فیلتر 94٪ ظرفیت فیلتر مورد تایید اروپا است و KF94 با معیار کره آزمایش می‌شود.

به بیان ساده ، ما می‌توانیم این تنفس‌ها را در یک معادله زیر قرار دهیم:

N100 (99.97٪) = FFP3 (99.95٪)> N95 (95٪) = KN95 (95٪) = FFP2 (94٪) = KF94 (94٪)> KN90 (90٪)

3 راه وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا یک لایه ملت بلون را شناسایی کنید

1- لایه ملت بلون بسیار متفاوت از دو لایه غیربافته شفاف دیگر به نظر می‌رسد، بیشتر شبیه کاغذ سفید است.

2. متفاوت از کاغذ ، ملت بلون در صورت آتش سوزی ذوب می‌شود اما با اشتعال‌پذیری بسیار کم شعله‌ور نمی‌شود.

3. در لایه ملت بلون الکتریسیته ساکن وجود دارد. اگر لایه ملت بلون را به صورت نوار پاره کنید، بدیهی است که اثر جذب الکترواستاتیک را احساس خواهید کرد و همچنین می‌توانید لایه ملت بلون را روی فولاد ضد زنگ جذب کنید.

ماسک سه بعدی 5 لایه (2 لایه ملت بلون 25 گرم و 3 لایه اسپان 35 گرم)

آیا ماسک جراحی می‌تواند شما را در برابر بیماری ویروس کرونا محافظت کند؟

بسیاری از شما ممکن است سوال کنید، چگونه یک ماسک جراحی می‌تواند ورود ویروس را با چنین لایه‌ای مسدود کند؟ همان‌طور که می‌دانیم ویروس کرونا ویروس فوق‌العاده ماکرو است. این ویروس در حدود 100 نانومتر است. اما ویروس نمی‌تواند به طور مستقل وجود داشته باشد. این ویروس عمدتا از تماس نزدیک، ترشحات و قطرات هنگام عطسه منتقل می‌شود. از آنجا که اندازه قطرات در حدود 5 میکرون است و لایه ملت بلون در واقع یک فیلتر است، قطرات حاوی ویروس به صورت الکترواستاتیکی در سطح جذب می‌شوند و نمی‌توانند به ماسک نفوذ کنند. اگر ماسک شما به درستی نصب شده باشد، ماسک جراحی مانعی اساسی بین دهان، بینی و ویروس‌ها ایجاد می‌کند.

انواع ماسک های جراحی؟

با توجه به عملکرد آن، ماسک‌های جراحی شامل ماسک جراحی معمولی و ماسک جراحی N95 هستند. 

اما وقتی نوبت به راه‌های قرار دادن ماسک روی صورت می‌رسد، سه نوع ماسک جراحی وجود دارد. حلقه گوش، 4 بند یا کروات و هدبند. دو عدد کش به ماسک متصل شده و در پشت گوش‌ها قرار می‌گیرد، ماسک جراحی گوش حلقه‌ای محبوب‌ترین و راحت‌ترین مدل است. ماسک صورت کراوات دارای چهار بند غیربافته است، کاربر می‌تواند طول را تنظیم کرده و بندها را از پشت سر ببندد. ماسک هدبند یک بند الاستیک دارد که در پشت سر محکم شده است تا ماسک هیچ ناراحتی در اطراف گوش شما ایجاد نکند.

چگونه می توان ماسک جراحی را به درستی پوشید؟

1. قبل از قرار دادن ماسک، دست‌ها را با مالش دست الکل یا آب و صابون تمیز کنید.

2. دهان و بینی را با ماسک بپوشانید و اطمینان حاصل کنید که هیچ شکافی بین صورت و ماسک شما وجود ندارد (در بیشتر ماسک های جراحی چین یا چین و چروک وجود دارد که به کاربر اجازه می‌دهد ماسک را طوری گسترش دهد که ناحیه را از قسمت زیر پوشش دهد) بینی تا چانه.

3. از لمس ماسک هنگام استفاده از آن خودداری کنید. اگر این کار را انجام دادید، دستان خود را با مالش دست به الکل یا صابون و آب تمیز کنید.

4. به محض مرطوب شدن، ماسک را با ماسک جدید جایگزین کنید و از ماسک‌های یک‌بار مصرف استفاده مجدد نکنید.

5. برای برداشتن ماسک آن را از پشت بردارید (جلوی ماسک را لمس نکنید). بلافاصله آن را در سطل آشغال بیندازید و دست‌ها را با مالش دست الکل یا آب و صابون تمیز کنید.