پارچه نبافته چیست؟

پیش  از هر چیزی باید بدانیم که پارچه‌های استفاده شده در تولید ماسک را پارچه نبافته می‌نامند. این پارچه‌ها تفاوت اساسی در ساختار تولید دارند. پارچه‌های معمولی از تار و پود بافته شده و منافذ بسیاری دارند، اما در  پارچه‌های نبافته روند تولید به شکل دیگری است. این پارچه‌ها از ترکیب مواد پ.پ با موادی دیگر و به صورت قالبی تولید می‌شود. اگر بخواهیم چنین پارچه‌هایی را به چیزی تشبیه کنیم، می‌توانیم از کیسه فریزر نام ببریم. به صورت کلی پارچه‌های نبافته دارای تار و پود نیستند و میزان نفوذپذیری آنان به جنس الیاف، مقدار حرارت و فشار وارد شده و مواد چسبنده‌ای که در آن وجود دارد، بستگی دارد.

خرید ماسک جراحی یا پارچه‌ای

همانطور  که گفتیم، ماسک‌های پارچه‌ای به دلیل داشتن تاروپود، امکان محافظت بالایی ندارند و می‌توانند موجب آسیب به سلامت شما شوند. اما ماسک‌ سه لایه به دلیل چندلایه بودن و استفاده از پارچه نبافته در آن، توانایی محافظتی بسیار بالایی دارد.

پارچه‌های استفاده شده در ماسک سه لایه جراحی

به‌طور  کلی در ماسک جراحی یا پرستاری چهار مدل پارچه استفاده می‌شود. پارچه  اسپان، SSMMS، ملت بلون و بایکو نام این پارچه‌ها است. اصولا لایه‌های خارجی ماسک‌ها از اسپان و لایه‌های داخلی از سه مدل دیگر تهیه می‌شود.

اما متاسفانه در حال حاضر شاهد استفاده لایه میانی از پارچه اسپان در تعدادی از تولیدی‌ها هستیم. این سری از محصولات قابلیت جلوگیری از آمدوشد هوا و در نتیجه ویروس‌ها نداشته و می‌تواند موجب بیماری در شما شود. این ماسک‌ها در  بسیاری از سوپرمارکت‌ها، ایستگاه‌های مترو و متاسفانه در بعضی از  داروخانه‌ها به فروش می‌رسد.

در استاندارد ماسک‌های سه لایه، لایه میانی باید از پارچه ملت بلون باشد، اما  گزینه‌ جایگزین هایی مانند SSMMS و بایکو هم می‌توانند در حفاظت از سلامت  شما، تاثیرگذار باشند.

محصولات موجود در ماسکینجا از پارچه‌های استاندارد معرفی شده، تولید می‌شوند تا به راحتی و با اطمینان کامل بتوانید از آن‌ها استفاده کنید.

تولیدی ماسک

روش تولید ماسک سه لایه

برای تولید ماسک سه لایه از دو مدل دستگاه تمام اتومات و نیمه اتومات استفاده می‌شود.

در استفاده از دستگاه تمام اتومات لایه‌های پارچه‌های مورد نظر در دستگاه قرار داده و براساس برنامه داده شده، در قسمت‌های ازپیش تعریف شده، عمل پرس انجام می‌شود. البته عمل پرس در این دستگاه‌ها براثر فشار بسیار نیست و با استفاده از المنت‌های حرارتی این اتفاق می‌افتد.

در ادامه مسیر تولید، به دوطرف ماسک کش قیطانی متصل می‌شود. این اتصال به وسیله همان دستگاه و پرسی اتفاق میفتد.

در  مدل نیمه اتوماتیک روند اولیه کار با شیوه بالا یکی است ولی در قسمت اتصال کش‌ها دیگر دستگاه توانایی انجام کاری را ندارد. پس این عملیات به‌صورت دستی انجام می‌شود. اتصال کش قیطانی به بدنه ماسک به وسیله پرس حرارتی، چسب و دوخت انجام می‌شود.

باید و نبایدها فیکسر بینی

وجود  فیکسر برای بینی یکی از الزامات در تولید ماسک سه لایه است. اصولا فیکسر از جنس مفتول بوده و برای آنکه راه عبور هوا را از قسمت بالای ماسک محدود کند، کاربرد دارد.

توجه به این نکته که مفتول استفاده شده باید دارای محافظ پلاستیکی باشد، از موارد مهم است. در  غیر این‌صورت فلز استفاده شده موجب آزار بینی شده و استفاده از ماسک سخت می‌شود.

خرید ماسک سه لایه

روش تشخیص پارچه‌های تولید ماسک جراحی

پارچه ملت بلون به عنوان عایق‌ترین نوع پارچه دارای خواص متفاوتی از دیگر موارد است. درصورتی این پارچه با شعله برخورد کند، می‌سوزد و رفتاری متفاوت از  منسوجات پلاستیکی نشان می‌دهد. یعنی ذوب و جمع نمی‌شود و مانند دستمال  کاغذی رفتار می‌کند. همچنین اگر این پارچه را به دو سمت بکشید، پاره شده و کش‌ نمی‌آید.

در پارچه‌های بایکو و SSMMS رفتار آن‌ها در برابر شعله متفاوت است و براثر نزدیک شدن به شعله جمع ذوب شده و جمع می‌شود. همچنین این دو پارچه قابلیت کش‌سان داشته و براثر کشش پاره نمی‌شود.

روش ساده تشخیص سلامت پس از خرید ماسک

پس  از خرید ماسک و حضور در منزل راه حل ساده ای برای تشخیص مناسب بودن ماسک مصرفی وجود دارد. البته این کار ضمانتی برای اصالت و سلامت کامل محصول نیست؛ اما تایید اولیه‌ای برای امکان استفاده از ماسک سه لایه به‌شمار  می‌رود.

ماسک را روی دهان خود قرار دهید و به شعله‌ای روشن فوت کنید. اگر لرزش نامتعارفی در شعله دیده نشد، به  این معنی است که هوا از ماسک شما عبور نمی‌کند و در نتیجه این ماسک سه  لایه کیفیت مناسبی دارد.

نبایدهای استفاده از ماسک 3 لایه

  • ماسک سه لایه نباید برای زمان بسیار طولانی روی صورت‌تان باشد
  • در هنگام ورزش نباید از ماسک استفاده کنید
  • به هیچ‌وجه برای ضدعفونی ماسک خود از الکل استفاده نکنید
  • نباید از مواد شوینده برای شستشو و مصرف مجدد ماسک استفاده کنید