پارچه بایکو عضوی دیگر از خانواده پارچه‌های نبافته است که مصرف بسیار زیادی در حوزه تولید ماسک سه لایه دارد. این پارچه هم مانند دیگر اعضای خانواده نبافته‌ها، تاروپود ندارد و از الیاف در هم تنیده‌ای تشکیل شده است. نداشتن تاروپود یکی از دلایل مهم برای استفاده از این پارچه‌ها در حوزه تولید ماسک است.

Bicomponet Spunbond نامی است که این پارچه را در بازارهای بین‌المللی می‌شناسند. بایکو از مواد پلی‌اتیلن و پلی‌پروپیلن تولید می‌شود.

ویژگی‌های شاخص این پارچه به شرح زیر است:

  • خاصیت آب‌گریزی
  • سازگاری با محیط زیست
  • لطافت و نرمی

دسته‌بندی مصرف پارچه بایکو

  • پارچه‌های یک‌بار مصرف
  • پارچه‌های مصرف طولانی
  • پارچه‌های مصرف صنعتی

توجه داشته باشید که پارچه بایکو با توجه به مصارف اعلام شده در مدل‌های مختلف تولید می‌شود.

پارچه‌های یک‌بار مصرف

این پارچه‌ها بیشتر در حوزه‌های آرایشی و بهداشتی، لباس‌های جراحی، ماسک سه لایه پزشکی، ماسک سه لایه پرستاری، دستمال مرطوب و... کاربرد دارد.

پارچه‌های مصرف طولانی

این مدل از پارچه بایکو بیشتر در تولید مبل، کاور و روکش مبلمان، روتختی و حوله‌ها استفاده می‌شود.

پارچه‌های مصرف صنعتی

فیلترهای صنعتی، صنایع بسته‌بندی، مصالح ساختمانی، جاده‌سازی و... مواردی هستند که پارچه‌های بایکو صنعتی در آن استفاده می‌شوند.

اگر مقاله پارچه اسپان چیست را مطالعه کرده باشید، به شباهت‌های کاربردی این دو پارچه آگاه هستید. این دو پارچه در بسیاری از موارد دارای کاربردهای یکسان هستند.

اما امروزه یکی از مصارف مشترک و پرتکرار این دو پارچه، در تولید ماسک سه لایه است. در حال حاضر پارچه بایکو بیشتر در عرض 19.5 و گرماژ 25گرم تولید می‌شود. این سایز و وزن بهترین حالت را برای تولید ماسک ارائه می‌دهد. 

تفاوت پارچه بایکو و پارچه ssmms

شباهت‌های بسیاری میان پارچه بایکو و ssmms وجود دارد. این شباهت‌ها باعث می‌شود که بسیاری از افراد این دو پارچه ماسک را با یکدیگر اشتباه بگیرند. حال می‌خواهیم به تفاوت‌های موجود در این دو پارچه بپردازیم.

یکی از معدود راه‌های دریافتن تفاوت میان پارچه بایکو و پارچه اس ام اس (ssmms) میزان لطافت پارچه‌ها است. پارچه بایکو از نظر لطافت از پارچه اس ام اس لطیف‌تر بوده و می‌توانید با لمس کردن چنین تفاوتی را دریافت کنید.

مصرف پارچه بایکو در تولید ماسک سه لایه

برای تولید ماسک سه لایه از انواع پارچه استفاده می‌شود. این پارچه‌ها می‌تواند بایکو، اس ام اس، اسپان، ترمو و ملت بلون باشد. از میان این پارچه‌ها به جز ملت بلون، باقی آن‌ها در لایه خارجی و داخلی استفاده می‌شود. بایکو از مواردی است که در بسیاری از ماسک‌های سه لایه به عنوان لایه خارجی استفاده می‌شود و می‌تواند در ترکیب با تمامی موارد ذکر شده به شکل ترکیبی لایه‌های ماسک را ایجاد کند.

قیمت ماسک سه لایه با داشتن پارچه بایکو تفاوتی با قیمت ماسک سه لایه با پارچه اسپان ندارد. به همین دلیل استفاده از این دو پارچه به جای یکدیگر در تولید ماسک رواج دارد.

در پایان باید بگوییم که برای خرید ماسک سه لایه به لایه‌های آن دقت کنید. لایه‌های بایکو را می‌توانید مانند اسپان تست کنید. به این شکل که پارچه بایکو در زمانی که به دو طرف کشیده می‌شود، اول از خود مقاومت نشان داده و سپس پاره می‌شود.