حتما در زمان خرید ماسک پزشکی با واژه پارچه ملت بلون آشنا شده‌اید. پارچه melt blown مهمترین لایه موجود در ماسک سه لایه است که برای فیلتر کردن ذرات ریز و میکروسکپی از آن استفاده می‌شود. ماسک‌های دارای این پارچه از بهترین‌ها برای مبارزه با کرونا هستند.

پارچه ملت بلون از فیلامنت‌های منقطع تولید می‌شود. پارچه‌های فیلامنت در برابر سایش و فشار مقاومت بسیار بالایی دارند. یکی از نکات مهم درباره این پارچه‌ها آن است که استفاده به شکل روزانه از این پارچه‌ها مشکلی برای افراد ایجاد نمی‌کند. فیلامنت‌ها ضخامتی در حدود ۱ تا ۵ میکرون دارند. این ویژگی باعث بالا رفتن خاصیت نفوذ‌ناپذیری پارچه ملت بلون می‌شود و در نهایت نفوذناپذیری ماسک‌های جراحی را افزایش می‌دهد.

از ماسک‌های ملت دار برای محافظت از پزشکان، پرستاران و دیگر کارکنان بیمارستانی استفاده می‌شود. همچنین از ماسک‌ها دارای پارچه ملت بلون در محیط‌های آلوده‌ای مانند پتروشیمی، آزمایشگاه‌ و صنایع فولاد سود می‌برند. این روز‌ها با گسترده شدن بیماری کرونا از این ماسک بیشتر از گذشته استفاده می‌شود.

چرا برای تولید ماسک سه لایه از پارچه ملت بلون استفاده می‌کنند؟

در پارچه‌های ملت بلون موادی سازگار با محیط زیست وجود دارد که خواصی مختص به خود را به وجود آورده‌اند. امکان تنفس راحت، انعطاف‌پذیری بالا، سبکی، شعله‌ور نشدن، تجزیه‌پذیری آسان، بهداشتی و غیرسمی بودن، حساسیت‌زا نبودن همگی از خاصیت‌های پارچه ملت بلون است.

پارچه ملت بلون موجود در ماسک سه لایه پزشکی همسو با لایه‌های خارجی آن که همگی پارچه‌های بدون بافت هستند، بسیار نرم و قابل انعطاف بوده و مانند فیلتری از ورود میکروب، ذرات ریز نانومتری و مواد شیمیایی آسیب زننده به بدن جلوگیری می‌کنند. 

یکی خواص بسیار مفید لایه ملت بلون در ماسک، امکان عبور اکسیژن برای تنفس است که فرد به راحتی این کار را می‌تواند انجام دهد. این پارچه در وزن‌های مختلف تولید و در بازار موجود است. میزان وزن پارچه ملت بلون در یک متر مربع را گرماژ آن می‌نامند. در حال حاضر پارچه‌هایی در وزن‌های 17 تا 100 در بازار وجود دارد.

روش تشخیص پارچه ملت بلون در ماسک سه لایه

چند روش برای تشخیص لایه ملت بلون در ماسک سه لایه وجود دارد. این روش‌ها براساس تجربه و تکنیک‌های علمی معرفی می‌شوند. البته باید گفته شود که عکس‌العمل تمامی پارچه‌ها با توجه به شرکت تولید کننده و ضخامت آن‌ها به شکل دقیق یکسان نخواهد بود.

تست رد شدن آب از ماسک

یکی از راه‌های اولیه تست ماسک سه لایه ملت دار، تست عبور آب معرفی شده است. اگر بخواهیم به درستی چنین مسئله‌ای را مورد بررسی قرار دهیم، باید بگوییم این روش، راه درست و استانداردی برای تست ماسک و سنجش لایه ملت بلون آن نیست. البته باید دقت کنید که لایه ملت بلون براثر برخورد با آب، خیس نمی‌شود و تغییر حالت را در آن مشاهده نمی‌کنید. اما ماسک‌های بسیاری با پارچه‌های دیگر هستند که آب از آن‌ها عبور نمی‌کند و این روش را زیر سوال می‌برند.

تست شعله و هوا

یک از روش‌های بسیار مهم برای تست ماسک استفاده از یک شعله کوچک و خود ماسک است. ماسک سه لایه خود را روی صورت قرار دهید و یک شعله مانند شمع، کبریت یا فندک را روبه‌روی خود بگذارید. در این حالت با فوت کردن به سمت شعله اگر تغییری در آن به وجود نیامد، ماسک شما دارای لایه ملت بلون با کیفیت بوده و با خیال راحت می‌توانید از آن استفاده کنید.

تست آتش و پارچه ملت بلون

ماسکی را که با عنوان ماسک ملت بلون دار خریداری کردید، با یک قیچی برش بدهید. لایه میانی را جدا کرده و در مقابل آتش نگه دارید. پارچه ملت بلون در برابر آتش رفتاری مانند پلاستیک از خود نشان می‌دهد. این پارچه اگر در برابر حرارت قرار بگیرد، جمع می‌شود.

چه کارهایی را با ماسک ملت بلون دار انجام ندهیم

یکی از اشتباهات رایج استفاده چند مرتبه‌ای از ماسک است. اما اشتباه بزرگ‌تر استفاده از الکل برای ضدعفونی کردن ماسک است. پارچه ملت بلون در برابر الکل مقاوم نبوده و خاصیت خود را از دست می‌دهد. به همین دلیل راه نفوذ ویروس به قسمت داخلی آن باز می‌شود.

همچنین بسیاری از افراد ماسک سه لایه خود را شستشو کرده و چندباره از آن استفاده می‌کنند. باید بدانید که این پارچه در برابر مواد شوینده هم مقاوم نیست و خاصیت خود را از دست می‌دهد. پس بهتر است این دو کار را هیچ‌وقت برای ماسک سه لایه ملت دار انجام ندهید.

ماسک سه لایه با پارچه داخلی ملت بلون مورد تایید وزارت بهداشت بوده و در تمام کشورها به استفاده از آن تاکید شده است. پس بهتر است که برای جلوگیری از نفوذ ویروس‌ها به بدن خود و حفظ سلامتی خود از ماسک‌هایی با لایه ملت بلون استفاده کنید.